2015 рік: про зміни в пенсійному законодавстві

21.01.2015 | 10:40
Версія для друкуВерсія для друкуВідправити на e-mailВідправити на e-mail
Район: 
Кельменецький район

Оподаткування пенсій

Згідно з законодавством, чинним до 01.01.2015, оподаткуванню підлягали суми пенсії, що перевищували 10 тис.грн. у частині такого перевищення. З 01.01.2015 оподаткуванню підлягають пенсії, розмір яких перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (3654 грн.) в частині такого перевищення за ставкою 15%. Якщо ж база оподаткування (сума перевищення) перевищує 10-кратний розмір мінімальної заробітної плати, то ставка податку становить 20% з суми, що перевищує цей розмір.

Нові соціальні стандарти

Законом України №80-УІІІ «Про Державний бюджет України на 2015 рік» затверджені розміри прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати:

 • прожитковий мінімум працездатних осіб: з 1 січня 2015 року – 1218 грн., з 1 грудня 2015 року – 1378;
 • прожитковий мінімум осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2015 року – 949 грн., з 1 грудня 2015 року – 1074 грн.;
 • мінімальна заробітна плата: з 1 січня 2015 року – 1218 грн., з 1 грудня 2015 року – 1378 грн.

Надане право Кабінету Міністрів України встановлювати розміри окремих соціальних виплат.

Щодо спеціальних пенсіонерів

Закон України №76-УІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» передбачає зменшення відсотка від заробітної плати, що береться для обчислення пенсії, з 70 до 60 для таких спеціальних категорій пенсіонерів, як прокурори, державні службовці, судді, народні депутати, службовці органів місцевого самоврядування.

Для науковців відсоток від заробітної плати, що береться для обчислення пенсії, зменшений з 80 до 60, а також змінені умови обчислення пенсій по інвалідності від нещасного випадку на виробництві та пенсій у зв'язку із втратою годувальника.

Для всіх спеціальних категорій пенсіонерів також передбачене позбавлення права на одержання спеціальних пенсій, якщо громадяни були звільнені з роботи у зв'язку із засудженням за умисний злочин із використанням свого посадового становища або притягненням до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, пов»язаного з корупцією.

Перерахунок пенсій вже не буде проводитися щоразу після зростання заробітної плати працюючих службовців. Порядок проведення перерахунків пенсій визначатиметься Кабінетом Міністрів України.

Щодо дострокового виходу на пенсію

Скасована можливість виходу на пенсію достроково за півтора року до досягнення пенсійного віку через звільнення осіб у зв»язку зі скороченням штату або за станом здоров»я.  Також скасована норма щодо дострокового виходу на пенсію на два роки до досягнення пенсійного віку особам, що звільнюються у зв»язку із закриттям ЧАЕС. Але ця зміна здебільшого є технічною, оскільки норма практично не використовувалася.

Пенсії, призначені достроково, до 01.01.2015, продовжуватимуть виплачувати у встановленому раніше порядку.

Щодо розмірів пенсій, надбавок, підвищень

Розміри мінімальної пенсії інвалідам – чорнобильцям, додаткові пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю внаслідок аварії на ЧАЕС, розміри компенсацій сім»ям за втрату годувальника внаслідок чорнобильської катастрофи встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Аналогічне право надане урядові і щодо визначення розміру підвищення дітям війни.

Сьогодні розміри зазначених виплат встановлені постановами Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 та від 28.12.2011 №1381.

Скасована норма щодо призначення до пенсій доплат за проживання на забруднених територіях.

Розміри раніше призначених пенсій у зв'язку з урахуванням цієї норми не зменшаться. А для пенсій, призначених після 01.01.2015, відповідна доплата вже не встановлюватиметься (розмір доплати становив від 5,20 грн до 13,20 грн.).

Законом України №80-УІІІ «Про Державний бюджет України на 2015 рік» також підтверджене надання права Кабінету Міністрів України на встановлення розмірів окремих соціальних виплат: чорнобильцям, дітям війни, військовослужбовцям та деяким іншим категоріям громадян.

Крім цього, відповідно до державного бюджету, урядом буде затверджений спеціальний порядок проведення індексації розмірів пенсій у 2015 році.

Зміни в нарахуванні єдиного соціального внеску

Законом України №77-УІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці»:

 • передбачене нарахування єдиного внеску за кожну застраховану особу;
 • запроваджений мінімальний внесок за місяць за найманих працівників;
 • запроваджено знижувальний коефіцієнт розміру єдиного внеску за найманих осіб за основним місцем роботи для роботодавців, які підвищують заробітну плату;

Роз'яснення  з питань нарахування та сплати єдиного внеску надає Державна фіскальна служба України.

Проведення перевірок суб»єктів господарської діяльності

Закони України №71-УІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» та №76-УІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» передбачають, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб – підприємців контролюючими органами з питань нарахування та сплати єдиного внеску здійснюються у 2015 та 2016 роках лише з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб»єкта господарювання щодо його перевірки.

Збір з операцій купівлі – продажу іноземної валюти

Закон України №71-УІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» визначає:

 • платниками збору на обов»язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі іноземної валюти в готівковій формі є фізичні особи (крім фізичних осіб, що здійснюють операції з купівлі іноземної валюти для погашення кредитів);
 • зазначені платники сплачують збір у розмірі 2% від суми операції з купівлі іноземної валюти в готівковій формі;
 • організацію і контроль за сплатою (утриманням) зазначеного збору здійснює Національний банк України;
 • звіт про нарахування (утримання) та сплату збору на обов»язкове державне пенсійне страхування при здійсненні операцій з купівлі іноземної валюти в готівковій формі банки подаватимуть до 20 числа місяця, що настає за звітним, до органів Пенсійного фонду України у порядку та за формою, визначеними Кабінетом Міністрів України.

Крім того, змінений порядок сплати збору фізичними особами та суб'єктами господарювання, які здійснювали торгівлю ювелірними виробами:

 • платниками збору визначені фізичні особи та суб»єкти господарювання, які подають ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів та клеймування державним пробірним клеймом до казенних підприємств пробірного контролю;
 • збір зазначені платники сплачують у розмірі 10% від вартості основного дорогоцінного металу (золото, срібло, платина, паладій), у перерахунку на вагу чистого металу, що міститься у сплаві, з якого виготовлено ювелірний чи побутовий виріб, визначеної за офіційним курсом Національного банку України на банківські метали на час подання платником збору ювелірних та побутових виробів на клеймування до казенного підприємства пробірного контролю;
 • контроль за сплатою (утриманням) зазначеного збору здійснює Державна фіскальна служба України;
 • казенні підприємства пробірного контролю подають до 20 числа місяця, що настає за звітним, до органів Пенсійного фонду України звіт про нарахування (утримання) та сплату збору на обов»язкове державне пенсійне страхування при здійсненні клеймування виробів державним пробірним клеймом у порядку та за формою, визначеними Кабінетом Міністрів України.

Консультування громадян проводиться  щоденно протягом всього робочого дня  за допомогою програми Skype– зв'язку (адреса - upfu_kelmenci),  та в телефонному режимі («гаряча телефонна лінія» за №(03732) 21497). 

 

Тетяна Присакар, начальник управління Пенсійного фонду України в Кельменецькому районі

 •  

 •  

 •  

 •  
-